Welcome to our new web site!

To give our readers a chance to experience all that our new website has to offer, we have made all content freely avaiable, through October 1, 2018.

During this time, print and digital subscribers will not need to log in to view our stories or e-editions.

Carroll County Citizens Excel at 2019 Northwest Tennessee Senior Olympics

Courtesy Susan Sloan, Director, CC Office on Aging
Posted 11/20/19

The months of August, September and October were busy for Carroll County senior citizens as they competed in the Northwest Tennessee Senior Olympics.Sixteen seniors competed in the following events: …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Carroll County Citizens Excel at 2019 Northwest Tennessee Senior Olympics

Posted

The months of August, September and October were busy for Carroll County senior citizens as they competed in the Northwest Tennessee Senior Olympics.

Sixteen seniors competed in the following events: corn hole, swimming, shuffleboard singles and doubles, golf, track & field events, basketball, table tennis, horseshoes and washers. All that competed came back with medals. Congratulations to all for a job well done!

Winners from Carroll County were:

Mary Bullington — gold in corn hole, shuffleboard doubles, horseshoes and basketball free throw; silver in the softball throw; bronze in the 50-meter run.

William Bullington — gold in 50-meter run, shot put, discus, softball throw, horseshoes, basketball three-point and basketball hot shot.

Joe Hampton and Ben Whitehead — gold in corn hole doubles.

Chris Edlin — gold in the 50-meter run, softball throw, discus and shot put. Chris also competed in the state Senior Olympics this year and won a silver medal in the softball throw and a bronze in the discus.

Carolyn Lutz — gold in horseshoes and washers; bronze in shuffleboard doubles.

Tommy Putman — silver in golf.

Dottie Walker — gold in basketball free throw, shot put, softball throw, discus, washers and horseshoes; silver in shuffleboard singles; bronze in shuffleboard doubles.

Brenda Bell — gold in basketball hot shot, basketball three-point, horseshoes, washers, softball throw, 50-meter run, 1500-meter run, 1500-meter race walk, shot put, discus and long jump; silver in basketball free throw and shuffleboard singles; bronze in shuffleboard doubles.

P.J. Drury — gold in horseshoes and washers; silver in shuffleboard singles and shuffleboard doubles.

Mary Humphrey — gold in shuffleboard doubles; silver in shot put, discus and 50-meter run.

Charlotte Horn — bronze in shuffleboard doubles.

Glenda Harris — silver in shuffleboard singles.

Janice Tippitt — gold in horseshoes and washers; bronze in shuffleboard doubles.

Sherry Smith — gold in 50-meter run, 100-meter run, 400-meter run, 800-meter run, 1500-meter run, power walk, 1500-meter race walk, softball throw, long jump, shot put, discus, basketball free throw, basketball hot shot and basketball three-point.

Susan Sloan — gold in shuffleboard doubles; bronze in shuffleboard singles.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment